Twórcze ciało. Ruch autentyczny, terapia tańcem i

   , Nowe Kawkowo
   marta.kamionka@tuiteraz.eu

Data dodania: 2018-03-01, Data wygaśnięcia: 2018-08-31, Wyświetleń: 329

Twórcze ciało. Ruch autentyczny, terapia tańcem i ruchem, analiza ruchu Labana (Nowe Kawkowo)

 

„Ciało jest fizycznym aspektem osobowości, a ruch czyni tę osobowość widzialną”

M. Starks Whitehouse

 

Twórcze ciało. Ruch autentyczny, terapia tańcem i ruchem, analiza ruchu Labana (Nowe Kawkowo)

Zapraszamy na warsztaty, które będą okazją do tego, aby obudzić swój  twórczy potencjał,  skontaktować się ze swoim twórczym Ja, obudzić kreatywność, rozwijać kreatywne myślenie i działanie poprzez ruch, odblokować ekspresję i  zregenerować się w sposób ożywiający ciało i umysł.

Warsztaty prowadzone będą metodami terapii tańcem i ruchem, analizy ruchu  Labana i Ruchu Autentycznego przez Izabelę Guzek - doświadczoną terapeutkę tańcem i ruchem z Ośrodka Terapii Tańcem i Ruchem IBA.

Twórczość przejawia się nie tylko w działaniach artystycznych, ale także w kiełkującej wiosną przyrodzie, w witalnej energii, w gotowaniu , czy urządzaniu mieszkania, w tym  jak rozwiązujemy problemy, jak kształtujemy nasze relacje i jak radzimy sobie ze zmianami.

Prowadzić nas będzie to, co najbardziej pierwotne, naturalne i żywe, czyli nasze ciała i ich nieograniczone możliwości ekspresji. Pomogą nam w tym metody terapii tańcem i ruchem, analizy ruchu Labana, Ruch Autentyczny i techniki arteterapeutyczne. Cała reszta jest potencjałem, który mamy nadzieję wspólnie odkrywać i kreować.

 

Warsztaty są dla Ciebie, jeśli:

 • odczuwasz potrzebę nieszablonowego działania
 • chcesz zyskać nową perspektywę i przełamać rutynę
 • szukasz regeneracji, która będzie ożywiająca, a nie będzie biernym wypoczynkiem ani eksploatującą aktywnością
 • chcesz pogłębić świadomość ciała i odblokować własną ekspresję
 • chcesz odzyskać dostęp do zabawy i witalności
 • tworzysz i szukasz inspiracji
 • jesteś ciekawa/y nowych metod pracy takich jak Terapia tańcem i ruchem, Ruch Autentyczny, podejście Laban/Bartenieff.

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o uczestnictwie w  21 godzinach edukacyjnych prowadzonych metodami terapii tańcem i ruchem.

TERAPIA TAŃCEM I RUCHEM

„Ciało jest fizycznym aspektem osobowości, a ruch czyni tę osobowość widzialną”

M. Starks Whitehouse”

Psychoterapia tańcem i ruchem opiera się na założeniu, że ciało i psychika są ze sobą połączone. Wszystkie stany psychiczne, które przeżywamy podczas życia znajdują swoje odzwierciedlenie w cielesnym samopoczuciu, postawie ciała, oddechu, napięciu, sposobie poruszania się. W związku z tym proces terapeutyczny skupiony jest na nawiązaniu kontaktu ze sobą poprzez dotarcie do swojego naturalnego ruchu, doświadczeniu go, a następnie refleksji i połączenia tego, co zostało odnalezione w ruchu, z aktualną sytuacją lub historią życiową.

Kiedy przyjdziesz na sesję terapii tańcem, naszym pierwszym wspólnym zadaniem będzie zbudowanie opartej na zaufaniu relacji, która umożliwi Ci wyrażanie siebie i poszukiwanie nowych sposobów funkcjonowania. Podążając za swoim ruchem, za odczuciami, emocjami, obrazami pojawiającymi się w ruchu, rozwiniesz swój taniec, swoją ruchową opowieść. Dzielenie się nią z innymi uczestnikami   ma głęboki wymiar terapeutyczny – będziesz mieć szansę poczuć się zobaczony/a i doświadczać siebie w wymiarze społecznym. Odzwierciedlanie ruchu przez innych uczestników grupy i/lub terapeutkę buduje opartą na empatii relację.

Zachowanie nie istnieje w oderwaniu od ciała. Poszerzając swój repertuar ruchowy masz szansę na uzyskanie dostępu do nowych zachowań. Ruch ma także funkcję symboliczną i może być przejawem nieświadomych procesów. W terapii tańcem i ruchem funkcjonuje pojęcie metafory ruchowej. Jest ona formą niewerbalnej komunikacji, która zbadana, może doprowadzić Cię do głębokiego zrozumienia dotyczącego Twoich wzorców zachowania, przekonań i relacji. Być może spontanicznie przyjmujesz postawę, w której Twój tułów jest wklęsły, głowa spuszczona, a ręce zaciśnięte w dłoniach. W terapii tańcem najpierw poszukasz jakie emocje płyną z tej postawy ciała, być może poprzez tą postawę ciała snujesz swoją opowieść o poczuciu osamotnienia i izolacji w świecie.

 

RUCH AUTENTYCZNY

„Ruch aby został wyrażony, musi być odnaleziony w ciele, a nie założony jak sukienka lub płaszcz” M. S. Whitehause

Ruch Autentyczny to niezwykle głęboka praktyka, w której ruch wyraża nieświadome pokłady naszych motywacji, przeżywanych konfliktów i zapomnianych kawałków siebie.

Kilkudziesięcioletnia historia Ruchu Autentycznego zaczyna się od Mary Starks Whitehouse, która w swojej pionierskiej pracy, łączyła doświadczenie analizy jungowskiej z improwizacją taneczną. Zafascynowana tym jak procesy psychiczne wyrażają się poprzez ruch, szukała w ruchu tego co prawdziwe, pochodzące z wnętrza. Wierzyła w to, że ekspresja i zintegrowanie tego, co świadome i nieświadome jest fundamentalna dla rozwoju i równowagi psychicznej człowieka, który dokonuje w ten sposób twórczej samoaktualizacji i dąży do osobowościowej pełni. Jej podejście było kontynuowane i wzbogacane przez kolejne terapeutki tańcem i ruchem. Jedną z nich była Janet Adler, która rozwinęła rolę świadka i jego relacji z osobą poruszającą się. Ruch Autentyczny jest częścią psychoterapii tańcem i ruchem, funkcjonuje jako oddzielna metoda, jest też praktykowany przez psychoanalityków jungowskich.

W Ruchu Autentycznym nie ma celu, założeń, jego fundamentem jest ruch, który się pojawia w dowolnej formie. Ruch, o którym możemy powiedzieć „jestem poruszany“, a nie „poruszam się“. Poruszamy się z zamkniętymi oczami. Impulsem do ruchu może być doznanie z ciała, uczucie, wyobrażenie czy odgłos z zewnątrz. Ruch odbywa się w ustalonych ramach czasowych. Ważnym etapem kończącym ruch jest spisanie własnych wrażeń, wykonanie rysunku, lub/i rozmowa ze świadkiem.

Obecność świadka lub świadków stanowi ramy dla doświadczenia poruszającego się i zapewnia psychologiczne oraz fizyczne bezpieczeństwo. Świadek zwykle oferuje możliwość podzielenia się własnymi reakcjami, które pojawiły się w odpowiedzi ruch. Opisane przez świadka przeżycia mogą dopełnić doświadczenie osoby poruszającej się i pogłębić jego zrozumienie. Istotne znaczenie odgrywa nieoceniająca, pozbawiona interpretacji i empatyczna postawa świadka. Rozwijanie w sobie takiej postawy jest częścią praktyki Ruchu Autentycznego. W sesjach indywidualnych świadkiem jest terapeuta Ruchu Autentycznego. W sesjach grupowych uczestnicy pełnią także rolę świadków.

Korzyści z praktyki Ruchu Autentycznego

 • Masz możliwość zwolnienia i wsłuchania się w siebie.
 • Budujesz ze sobą życzliwą, głęboką relację.
 • Lepiej rozumiesz nieświadome dotychczas motywacje swoich zachowań.
 • Pogłębiasz kontakt ze swoim ciałem, uczysz się ufać jego impulsom i komunikatom
 • Rozwijasz kreatywność i wyobraźnię. Z tej metody często korzystają artyści poszukując nowych rozwiązań w procesie twórczym.
 • Rozwijasz czytelną, empatyczną komunikację, wolną od ocen i przekonań
 • Ćwiczysz uważność, ruchowy mindfulness. Osoby praktykujące Ruch Autentyczny porównują to doświadczenie do mentalnego prysznica, który oczyszcza każdą komórkę ciała

 

LABAN/BARTENIEFF. ANALIZA RUCHU

„Ruch jest jednym z najlepszych sposobów, żeby uznać zmianę, bo esencją ruchu jest zmiana” P. Hackney

Analiza Ruchu (Laban Bartenieff Movement System) jest praktyczną i teoretyczną metodą doświadczania, postrzegania, nazywania, rozumienia i szukania znaczeń ruchu.

LBMS ujmuje fenomen ruchu człowieka w cztery główne elementy:  Ciało – co się porusza?, Dynamiczne Jakości – w jaki sposób ktoś się porusza? Przestrzeń- po jakich ścieżkach, miejscach najczęściej przechodzi? Kształt- jakie relacje buduje?
W ruchu wyraża się sfera psychiczna. Poszczególne elementy ruchu wiążą się z różnymi jej aspektami. Poprzez ruch możesz np doświadczyć i dzięki temu pełniej zrozumieć jak organizujesz swoją energię życiową, podejmujesz decyzje, koncentrujesz lub rozpraszasz się, wpływasz na siebie i kształtujesz relacje.

Poprzez konkretną i kreatywną praktykę doświadczasz bogactwa różnych rodzajów ruchu, pogłębiając świadomość i rozumienie siebie w sferach: Ciała, Emocji, Myśli, Relacji. Analiza Ruchu daje z jednej strony jasno określoną strukturę, a z drugiej niezliczone możliwości eksperymentowania. Umożliwia poszerzenie własnych preferencji/wzorców ruchowych (spotyka się również określenie: podpis ruchowy), tak by otwierały możliwość pełniejszego i swobodnego doświadczania życia.

Korzyści:

 • budujesz świadomość własnego ciała i ruchu
 • pogłębiasz rozumienie jedności ruchu i psychiki
 • wzmacniasz spójność tego co robisz, myślisz i czujesz
 • poznajesz i rozwijasz swój podpis ruchowy w ważnym obszarze swojego życia (np. emocji, relacji)
 • rozwijasz rozumienie siebie i pełną ekspresję

Materiały ze stronyhttp://terapiatancem-iba.pl

PROGRAM

30.V (środa)

 • Przyjazd i rejestracja
 • 18.00 kolacja
 • 19.00-21.00 warsztaty terapii tańcem i ruchem

31.V - 1.VI - 2.VI (czwartek, piątek, sobota)

 • 9.00 śniadanie
 • 10.00- 13.00 warsztaty terapii tańcem i ruchem
 • 13.30 obiad
 • Czas wolny i możliwość korzystania z dobrodziejstw otaczającej przyrody
 • 18.00 kolacja
 • 19.00- 20.30 Ruch Autentyczny / Swobodny taniec i podróż przez różne rytmy

3.VI (niedziela)

 • 9.00 śniadanie
 • 10.00-13.00 warsztaty terapii tańcem i ruchem
 • 13.30 obiad i wyjazd

SZCZEGÓŁY WARSZTATU


TERMIN:

30.05 - 3.06.2018

ROZPOCZĘCIE

30.05 (środa), o godz. 18 (kolacja)

ZAKOŃCZENIE

3.06 (niedziela), o godz. 13:30 (po obiedzie)

MIEJSCE:

Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego "Tu i Teraz", 
Nowe Kawkowo

CENA WARSZTATU

 • 680 zł

RABAT

 • 50 zł rabatu dla osób, które wplaca zaliczkę do 15 kwietnia

CENA POBYTU

 • Wyżywienie: 70 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie)
 • Noclegi: w zależności od standardu od 32 do 85 zł za noc
 • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo / żywieniowo / warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków ani noclegów)

KONTAKT:

 • Jacek Towalski, tel.: +48 602 219 382
 • Maja Wołosiewicz - Towalska, tel.: +48 606 994 366,
 • Biuro, tel.: +48 662 759 576
  e-mail: kawkowo@tuiteraz.eu
  www.tuiteraz.eu

ZAPISY:

 1. Konieczna rejestracja mailowa na adres kawkowo@tuiteraz.eu (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia);
 2. Dopiero po otrzymaniu maila potwierdzającego i wyborze noclegu, prosimy o wpłatę zaliczki w ciągu tygodnia od zgłoszenia.
 3. Brak wpłaty zaliczki w ciągu 7 dni anuluje rezerwację za warsztat i pobyt ! Prosimy nie wpłacać pieniędzy dopóki nie zostanie potwierdzone mailowo wpisanie na listę uczestników!
 4. Wpłata zaliczki jest równoznaczna z akceptacją regulaminu ośrodka (otrzymanego mailem po zgłoszeniu);
 5. Zaliczkę za pobyt w wysokości 220 zł prosimy wpłacać na konto Ośrodka Rozwoju Osobistego „Tu i Teraz” z podaniem imienia i nazwiska oraz opisem: „zaliczka za pobyt 30.V-3.VI.2018”.

RACHUNEK BANKOWY OŚRODKA:

BANK PKO BP
92 1020 3541 0000 5502 0206 3410

Dla przelewów zagranicznych: 

BIC (Swift): BPKOPLPW 
IBAN: PL92 1020 3541 0000 5502 0206 3410 

Zaliczka jest zwrotna tylko w ciągu dwóch tygodni od momentu wpłaty na konto ośrodka! 

W razie zwrotu zaliczki ośrodek potrąca 20 zł na opłaty manipulacyjne. Zaliczka nie może być przełożona na inny warsztat. 


PROWADZĄCY

 

Izabela Guzek

Izabela Guzek -  certyfikowana psychoterapeutka tańcem i ruchem, absolwentka i nauczyciel Instytut DMT, psycholog, trener umiejętności psychospołecznych. Ukończyła roczny kurs Ruchu Autentycznego z Certyfikatem Institute for Integrative Bodywork and Movement Therapy i liczne warsztaty z zakresu pracy z ciałem i terapii poprzez sztukę.

Współtworzy Ośrodek Terapii Tańcem i Ruchem IBA (www.terapiatancem-iba.pl), gdzie od wielu lat prowadzi terapię z dorosłymi i z dziećmi oraz warsztaty i sesje Ruchu Autentycznego. Praktykuje jogę, uwielbia kontakt z przyrodą, podróże i gotowanie dla przyjemności.


Wyślij wiadomość

Kontakt

Mail: marta.kamionka@tuiteraz.eu

Adres


Nowe Kawkowo

 

Nasi Partnerzy:

   RitualiExlibris  Eltaria - Wrota Wszechświata stają otworem